






Dokumenty życia społecznego (social life documents – DŻS) – to materiały biblioteczne mające wartość użytkową, historyczną, informacyjną i promocyjną. Są to wszelkie wydawnictwa, które zapisują i odzwierciedlają działalność różnych grup społecznych (instytucji, organizacji, stowarzyszeń). Posiadają cele praktyczne, ale służą też do dokumentowania i archiwizowania własnej działalności.
DŻS-y wartość stałą uzyskują dopiero w bibliotece, gdzie podczas ich gromadzenia i opracowywania stają się źródłem historycznym. DŻS-y stanowią zapis życia społeczno-kulturalnego, które są bezcenny źródłem informacji o tym co działo się w danym miejscu i czasie. Te materiały biblioteczne są bardzo często doskonałym punktem wyjścia do prac badawczych nad zjawiskami społecznymi, kulturalnymi i politycznymi.
Powiatowa Biblioteka Publiczna w Gliwicach z siedzibą w Pyskowicach gromadzi takie dżs-y jak:
- foldery, broszury, przewodniki i prospekty turystyczne
- plakaty teatralne, filmowe, koncertowe, wyborcze, okolicznościowe
- katalogi muzealne, wystaw artystycznych, oświatowych, gospodarczych
- druki ulotne: ulotki, jednodniówki, gazetki partii, stowarzyszeń
- wydawnictwa okolicznościowe
- kalendarze
- dokumenty niepiśmienne (plakietki, długopisy, przypinki, breloki),
- pocztówki, fotografie
- afisze, programy teatralne i kinowe
- referaty z konferencji
- nagrania wszelkiego rodzaju wydarzeń kulturalnych i sportowych (DVD, AUDIO, VIDEO)
- programy wydarzeń społeczno-kulturalnych
- rękopisy, listy, autografy
- zakładki do książek
- zaproszenia
- plany miast
- materiały promocyjne miast i gmin
PBP gromadzi dokumenty życia społecznego dotyczące przede wszystkim Powiatu Gliwickiego i Śląska, ale także innych regionów Polski. Jeśli posiadacie tego typu materiały, przynieście je do nas i nadajcie im wartość historyczno-badawczą.
Źródło: „Bibliotekarstwo. Nauka-Dydaktyka-Praktyka”, pod. red. A. Tokarska, Warszawa 2013, Kolanowska, M. Pilarczyk: „Dokumenty Życia Społecznego w działalności bibliotek publicznych”, Warszawa 1985.