Powiatowa Biblioteka Publiczna w Gliwicach jest miejscem wyjątkowym, ponieważ jej działania koncentrują się naszym regionie, czyli Śląsku, a w szczególności Powiecie Gliwickim. Nasza specjalnością jest gromadzenie książek o tematyce regionalnej. W swoich zbiorach mamy bieżące oraz archiwalne wydawnictwa i publikacje wydawane przez  różne instytucje Powiatu Gliwickiego: stowarzyszenia, urzędy miast i gmin z naszego powiatu, szkoły, biblioteki (Pyskowice, Toszek, Knurów, Sośnicowice, Gierałtowice, Pilchowice, Wielowieś, Rudziniec). Są wśród nich m.in. Dzieje zamku w Chudowie, Przyszowice piórem i obrazem, Historia Przyszowic, Knurów zawsze po drodze, Historia miast Pyskowice i Toszek, Historia oraz dziedzictwo kulturowe Kotulina i okolic, Gmina Rudziniec w obiektywie, Miasto i gmina Sośnicowice, Gmina Pilchowice. Dawnej i dziś.

Posiadamy również bogaty zbiór publikacji i materiałów promocyjnych Starostwa Powiatu Gliwickiego  m.in.: Powiat Gliwicki, Gliwicki- i co Powiecie?, Parki i dwory Powiatu Gliwickiego, Powiat Gliwicki, piękno zaklęte w fotografii, Wczoraj i dziś – 10-lecie Powiatu Gliwickiego, Wypoczynek w Powiecie Gliwickim. Szlakiem drewnianych kościołów, które zasilają zbiory dokumentów życia społecznego (DŻS).

Ciekawą pozycją dla regionalistów jest seria Od rzemiosła do przemysłu, która dotyczy zarówno Śląska, jak i reszty kraju. Bogato ilustrowana i pięknie wydana publikacja jest doskonałym źródłem wiedzy o naszym regionie. Mamy też serię Ocalić od zapomnienia, a w niej m.in.: Polskie stroje ludowe, Ginące zawody w Polsce, Tradycje polskiego stołu, Polska sztuka ludowa i wiele innych.

Doskonałym źródłem informacji  o Górnym Śląsku jest również Encyklopedia wiedzy o Śląsku oraz encyklopedie niektórych miast regionu m.in. Chorzowa, Piekar Śląskich (w przygotowaniu Gliwice). W PBP nie brakuje również publikacji dotyczących Gliwic: albumów, przewodników, powieści czy pozycji stricte historycznych. Posiadamy większość Roczników Muzeum Gliwickiego i Zeszytów Gliwickich.

W naszych zbiorach jest też kilka pozycji miasta partnerskiego Powiatu Gliwickiego, czyli Pucka.

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty regionalnej wszelkich miłośników naszego regionu, zarówno pasjonatów, jak i profesjonalistów.

KATALOG ONLINE

 

Herb powiatu gliwickiego
Powiat Gliwicki

Kliknij aby otworzyć Biuletyn Informacji PublicznejBiuletyn informacji publicznej

 

Polecane książki


Skarbnica regionu

 


Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

 

Cyfrowa Biblioteka
POLONA