DLA CZYTELNIKÓW

W Powiatowej Bibliotece Publicznej w Gliwicach panuje atmosfera otwartości dla każdego czytelnika, nie stoimy nikomu „nad głową”, a służymy pomocą i radą, wtedy kiedy jest ona potrzebna. Wolny dostęp do półek i klarowny podział zbiorów sprawia, że każdy może poczuć się tu swobodnie i swojsko, a wygodne krzesła w czytelni, zachęcają do chwili lektury na miejscu, od poniedziałku do piątku między 10.00, a 14.00. Dodatkowym atutem PBP jest aktualizowany na bieżąco księgozbiór oraz możliwość wypożyczenia książek nawet do trzech miesięcy! Ponadto umożliwiamy wypożyczenia międzybiblioteczne, kserowanie, skanowanie, drukowanie oraz darmowy dostęp do Internetu (PIAP). Profesjonalna ekipa biblioteczna pomoże odnaleźć się między półkami i chętnie służy radą i uśmiechem na co dzień.

W PBP każdy znajdzie  coś dla siebie, czy to w bogatym zbiorze ARCHITEKTURY I ETNOGRAFII (albumy, przewodniki, serie Wiadomości Konserwatorskich), czy w dziale FOLKLORU (podania i legendy śląskie, życie codzienne na Górnym Śląsku, mitologie śląskie), nie brakuje też pozycji z zakresu PRZYRODY i TURYSTYKI Górnego Śląska. Miłośnicy PRZEMYSŁU czy ZABYTKÓW TECHNIKI również mogą wypożyczyć u nas ciekawe monografie czy ilustrowane albumy. Dla literaturoznawców też się coś znajdzie: zarówno POWIEŚCI o Śląsku, autorstwa Ślązaków, jak i pozycje pisane gwarą. Pasjonaci SPORTU także mają w czym wybierać: leksykony, historie klubów, olimpijczyków czy sportowców ze Śląska, które tylko czekają aż ktoś je przeczyta. Kto jest ciekawy życia znanych osób ze Śląska, znajdzie u nas obszerny zbiór BIOGRAFII pisarzy, polityków, księży, artystów rodem z Górnego Śląska. Ponadto mamy ciekawe pozycje dotyczące starej FOTOGRAFII czy albumy z pocztówkami śląskich miast, a także kilka książek o kuchni śląskiej.

Jednak najbogatszy jest nasz księgozbiór literatury regionalnej o miastach, gminach i powiecie, w którym są zarówno materiały promocyjne, przewodniki, albumy, jak i książki historyczne dotyczące naszego regionu. Prenumerujemy również lokalne i regionalne czasopisma i gazety codzienne.

Zapraszamy serdecznie do korzystania z naszych zbiorów, nikt nie wyjdzie z PBP bez książki.