Znasz ciekawe miejsca, wydarzenia,  ludzi związanych z Twoją miejscowością? Interesujesz się swoim regionem, lokalną historią, sportem lub kulturą? Napisz do nas! Stwórzmy razem skarbnicę naszego regionu, by móc pochwalić się tym co najlepsze w naszym mieście, powiecie, gminie.

Nie czekaj, wyślij hasło, z krótkim opisem oryginalnego zabytku, miejsca, ciekawej legendy, postaci związanych z Twoim miejscem zamieszkania i dorzuć swój klejnot do naszej skarbnicy.

Jeśli posiadasz autorskie zdjęcia, rysunki, szkice prześlij je na adres biblioteki: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Hasło/notatka, powinna zawierać, krótki opis, źródło, Twoje imię i nazwisko i dane kontaktowe, które biblioteka wykorzysta jedynie w celu dopytania o szczegóły tematu lub poinformowania o wygranej.

Raz w miesiącu wśród autorów haseł rozlosujemy nagrodę książkową i powiatowe gadżety.

Wypełnij formularz poniżej:

Hasła prosimy przesyłać na maile biblioteki Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Regulamin akcji konkursowej SKARBNICA REGIONU

PBP w Gliwicach zastrzega sobie prawo do redakcji, korekty i uzupełnienia treści hasła.

Bibliotekę tworzą nie tylko książki, ale i ludzie :)

Urodził się 28.7.1810 roku w Clausthal w Górnym Harzu. Inżynier Królewskiej Odlewni Żeliwa w Gliwicach oraz fotograf. Karierę zawodową rozpoczął w 1828, kiedy to został górnikiem w kopalni Dorothea. Pięć lat później rozpoczął studia w Szkole Przemysłowej na wydziale Królewskiej Odlewni Żeliwa w Gleiwitz, gdzie poświęcił się budowie maszyn. W 1837 otrzymał obywatelstwo tego miasta. Założył własny zakład mechaniczny, jednak problemy zdrowotne zmusiły go do jego zamknięcia. Był świetnym inżynierem, ale i też społecznikiem i filantropem. Założył Liedertafel, był członkiem rady miejskiej i rady parafialnej, zasiadał również w zarządzie kuratorium ewangelickiego sierocińca. Los sprawił, że W. Beermann musiał zmienić swój zawód. Postanowił, więc założyć atelier fotograficzne, które cieszyło się dużą popularnością. Był wtedy rok 1857, kilka lat później na gliwickim rynku wyrosła dla niego nie lada konkurencja, Wilhelm Blandowski. Beermann tworzył głównie portrety, ale interesował się też fotografią przemysłową. W 1859 zrobił pierwsze zdjęcia Gliwic, które są najstarszymi fotografiami tego miasta. Ich zbiór można podziwiać w Muzeum Gliwice. Wilhelm Beermann zmarł 5 grudnia 1881 roku. Został pochowany na Cmentarzu Hutnicznym w Gliwicach, mieście w którym odnosił swoje największe sukcesy. Źródło: B.Nietsche, Historia miasta Gliwice, przekł. S.Rosenbaum, Gliwice 2011, autor: PBP

C-Bool – Grzegorz Cebula, ur. 30 maja 1981 r. w Pyskowicach, znany polski DJ i producent muzyczny muzyki klubowej oraz house. Najbardziej znane nagrania z początków jego kariety to „Would you fell” oraz „House baby” (lata 2003-2004). Najbardziej znane utwory C-Boola to „Never go away” (2016), Magic Symphony (2016), „DJ is you second name” (2017) oraz „Wonderland” (2018). Teledysk do utworu “Magic Symphony” kręcony był w Pyskowicach, głównie w starej części miasta. C-Bool zdobył kilka prestiżowych nagród, m.in. Eska Music Awards za najlepszy hit („Never go away”) w 2016 r, Eska Music Awards dla najlepszego DJa i producenta w 2017 r. oraz za najlepszy hit („Magic Symphony”), a także nagrodę Polsat SuperHit Festiwal w 2017 r. za radiowy przebój roku („Never go away”). W 2018 r. podczas Dni Pyskowic otrzymał również wyróżnienie „Pyskowickie Wieże”.

wybitny neurochirurg i twórca ruchu paraolimpijskiego. Urodził się w Toszku w 1899 roku. Jego losy związane są z  Chorzowem, Wrocławiem, Wielką Brytanię, a potem i resztę świata. Jedno spotkanie z górnikiem umierającym z powodu powikłań po przerwaniu rdzenia kręgowego, zmieniło wszystko. Od tej pory całe swoje życie zawodowe poświęcił zagadnieniom rehabilitacji osób niepełnosprawnych i ich ponownej integracji ze społeczeństwem. W 1936 roku został dyrektorem Żydowskiego szpitala we Wrocławiu, gdzie ocalił wiele istnień od widma zagłady, ryzykując przy tym własne życie i reputację. Trzy lata później nazizm zmusił Guttmanna do emigracji do Wielkiej Brytanii, gdzie prowadził badania nad uszkodzeniami neurologicznymi. W 1944 roku otrzymał zadanie stworzenia oddziału dla paraplegików-inwalidów wojennych w Stoke Madeville, gdzie w proces rekonwalescencji zastosował nowatorskie metody rehabilitacji i sport. Zainicjował w ten sposób powstanie ruchu paraolimpijskiego. Początkowo,  w 1948 roku w zawodach brało udział 16 żołnierzy, a już cztery lata później 130-tu. Tym sposobem Poppa Guttmann, jak był nazywany przez swoich pacjentów, stworzył międzynarodowy ruch paraolimpijski. Jego życie zainspirowało twórców filmu „Najlepsi z najlepszych”. Ten niezwykły toszanin zmarł w 1980 roku i na stałe zapisał się na kartach historii lokalnej, jak i światowej.
Źródło: materiały konferencyjne „Między rehabilitacją, a sportem I Międzynarodowa Konferencja Praktyczna im. dr Ludwiga Guttmanna. Autor: PBP

KLUB FILMOWY JAŚ (1966-2002) – amatorski klub filmowy założony przez nauczyciela chemii Jana Solińskiego w liceum im. Marii Konopnickiej w Pyskowicach. Klub niezwykły, mimo, że z nazwy amatorski to jego działalność była bardzo profesjonalna. Poczynając od wykwalifikowanych prowadzących, którzy żywo interesowali się X muzą (Mikołaj Hepa – polonista, Jan Skórzak – elektronik i Józef Gembala reżyser) po profesjonalny sprzęt: kamery 8 i 16 mm, Super 8 mm, czy kamera BOLEX, potem kamery VHS i S-VHS, a także cyfrowe.  Klub posiadał też magnetofony, adaptery, radioodbiorniki, bogatą filmotekę, czyli wszystko co do robienia filmów niezbędne. Zaplecze techniczne powiększało się i było coraz lepsze wraz z kolejnymi nagrodami jakie zdobywali adepci Klubu Filmowego JAŚ. Odnosili oni liczne sukcesy na festiwalach filmów amatorskich w całej Polsce, a także za granicą (udział w ok.20 cyklicznych imprezach filmowych). W 1972 klub został przyjęty w poczet Federacji AKF, co było nie lada wyróżnieniem.

Co wrzesień startowała nowa grupa, która gdy kończyła kurs realizatorski, wspólnie tworzyła swój film od podstaw: od pomysłu, nagrania materiału, obróbki taśmy celuloidowej, po montowanie i synchronizowanie dźwięku swojego filmowego debiutu. Zwieńczeniem była uroczysta projekcja.

Filmy pod względem tematycznym, jak i gatunkowym były bardzo różnorodne: od fabuł, przez reportaże, publicystykę, a nawet animacje. Pierwsze dzieła z końcówki lat 60-tych to reportaże z wydarzeń państwowych, a także z życia szkoły i miasta oraz filmy podróżniczo-turystyczne będące relacjami ze szkolnym wycieczek i obozów. Przez 36 lat klub JAŚ rejestrował również kronikę szkolną, która stała się najważniejszym filmem dokumentalnym, jaki stworzyli.

Przykładowe tytuły z filmografii KLUBU FILMOWEGO JAŚ:

„Slalom”, „Koniec z fikcją”, „Prawda o ziemi śląskiej”, „Ślad”, „Chleba naszego”, „Gospodarstwo Pana Piotra”, „Ćma”, „Jajo”, „Bieda”.

Źródło: „Opowieść o pyskowickim JASIU” w Przegląd Pyskowicki nr 2 2008, s. 6-7, Przegląd Pyskowicki nr 3 2008, s. 7, „70-lecie Liceum Ogólnokształcącego im. Marii  Konopnickiej w Pyskowicach”, Autor: PBP.

Na temat pyskowickich kin wiadomo niewiele. Jedno jest pewne, były trzy: pierwsze HELIOS LICHTSPIELE, kolejne Jutrzenka i Uciecha. Pierwsze z nich powstało w 1924 roku przy Hotelu Germania, jego wejście znajdowało się od ul. Niederwallstrasse (obecnie ul. Sienkiewicza). Kino należało do Lukasa i Brucknera, a podczas jego otwarcia, 13 czerwca wyświetlono premierowo film znanego niemieckiego reżysera Roberta Wiene’a pt: I.N.R.I. była to biblijna opowieść przeniesiona w czasy współczesne o antybolszewickim wydźwięku. Repertuar kina był różnorodny od romansów po dramaty np. „Ostatni walc”(1934) czy „Królowa Krystyna” (1933) z Gretą Garbo w roli głównej. Seanse odbywały się we wtorki i środy, a bilety kosztowały 40, 60, 80 fenigów w zależności od miejsc. Natomiast kino Jutrzenka działało w latach 1950-1970 i znajdowało się nieopodal budynku Hotelu Germania(obecnie u. Powstańców Śląskich). Kasa kina znajdowała się po lewej stronie od wejścia, a seanse cieszyły się ogromną popularnością wśród widzów, gdyż zdobycie biletów graniczyło z cudem. Ostanie kino nosiło wdzięczną nazwę Uciecha i znajdowało się na zapleczu obecnego Stadionu Czarnych (obecnie ul. Sikorskiego). W latach 90. funkcję kina próbował przejąć MOKiS, niestety przegrał walkę z video.

Źródło: www.peiskretscham.pl, informacje i fot. od R.Skubała Autor: PBP i R.Skubała

 

Herb powiatu gliwickiego
Powiat Gliwicki

Kliknij aby otworzyć Biuletyn Informacji PublicznejBiuletyn informacji publicznej

 

Polecane książki


Skarbnica regionu

 


Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

 

Cyfrowa Biblioteka
POLONA