Regulamin wypożyczalni

W GLIWICACH

•  1.

Prawo korzystania z wypożyczalni

1. Prawo korzystania z wypożyczalni mają wszyscy zainteresowani zbiorami Biblioteki.
  2. Korzystanie z wypożyczalni jest bezpłatne.
  3. Przy zapisie zgłaszający się jest zobowiązany:

1) okazać dowód osobisty lub ważną legitymację szkolną, co pozwala zweryfikować dane podane na karcie „Zapisu”, przy czym jest informowany o zakresie przetwarzania i ochronie jego danych osobowych zgodnie z przepisami w tym zakresie,

2) wypełnić kartę „Zapisu”, zapoznać się z niniejszym Regulaminem i zobowiązać się do jego przestrzegania, składając podpis na w/w karcie,

3) osoby niepełnoletnie zapisują się do wypożyczalni na podstawie ważnej legitymacji szkolnej pod opieką osoby dorosłej.

1. Za niepełnoletniego Czytelnika odpowiadają i podpisują zobowiązanie rodzice lub opiekunowie prawni. Podstawą zapisu jest dowód osobisty jednego z rodziców lub opiekuna prawnego.
  2. Czytelnik zobowiązany jest informować Bibliotekę o zmianie miejsca zamieszkania.
  3. W czasie, gdy w domu Czytelnika panuje choroba zakaźna, nie może on korzystać z materiałów bibliotecznych.
  4. Z Biblioteki nie mogą korzystać osoby nietrzeźwe oraz odbiegające swoim zachowaniem i czystością od ogólnie przyjętych norm.
  5. W Bibliotece obowiązuje zakaz palenia tytoniu, spożywania posiłków i napojów, korzystania z telefonów komórkowych.

•  2.

Wypożyczanie

1. Wypożyczyć można jednorazowo 5 woluminów na okres  do 3-ch miesięcy.
  2. Biblioteka może przesunąć termin zwrotu wypożyczonej książki, jeżeli nie ma na nią zapotrzebowania ze strony innych Czytelników.
  3. W razie braku książki, Czytelnik może otrzymać informację, w której z najbliższych bibliotek może znajdować się poszukiwania przez niego książka. Na prośbę Czytelnika Biblioteka sprowadza poprzez tzw. wypożyczenia międzybiblioteczne, na koszt Czytelnika, w miarę możliwości, książki z innych bibliotek.
  4. Z materiałów bibliotecznych oznakowanych w katalogu symbolem „Czytelnia” można korzystać tylko na miejscu. W wyjątkowych wypadkach – i to za zgodą Dyrektora – można je wypożyczyć na zewnątrz.
  5. Wypożyczenia materiału bibliotecznego na zewnątrz  dokonuje się poprzez rewers biblioteczny, wypełniony do każdej jednostki inwentarzowej oddzielnie.
  6. Biblioteka na prośbę Czytelnika udziela informacji o książkach, pomaga w doborze literatury, korzystaniu z katalogów, wydawnictw informacyjnych itp.

•  3.

Poszanowanie i zabezpieczenie materiałów bibliotecznych

1. Czytelnik jest zobowiązany do poszanowania wypożyczonych materiałów bibliotecznych, będących własnością społeczną, chronić je przed zniszczeniem i zagubieniem. Powinien też zwrócić uwagę na stan wypożyczonych materiałów przed ich udostępnieniem. Zauważone szkody należy zgłosić bibliotekarzowi.
  2. Za szkody wynikłe z zagubienia, uszkodzenia lub zniszczenia materiałów bibliotecznych odpowiada Czytelnik, wpłacając stosowne odszkodowanie (zgodnie z cennikiem opłat). Jeżeli zagubiona lub zniszczona przez Czytelnika książka lub czasopismo posiadały oprawę introligatorską, do kwot pobranych z tytułu odszkodowania dolicza się koszt oprawy.
  3. Czytelnik może, za zgodą dyrektora Biblioteki, dostarczyć zamiast zagubionego lub zniszczonego materiału bibliotecznego inny, nie mniejszej wartości, przydatny dla Biblioteki materiał.

•  4.

Przetrzymywanie materiałów bibliotecznych

1. Za przetrzymywanie każdej jednostki materiału bibliotecznego ponad termin określony w § 2 ust.1. Biblioteka pobiera opłaty.
  2. Czytelnik zobowiązany jest zwrócić Bibliotece poniesione przez nią koszty przesyłek pocztowych i upomnień. Podstawą ustalenia terminu wysłania upomnienia jest data stempla pocztowego.
  3. Jeżeli Czytelnik, mimo upomnień wysyłanych przez Bibliotekę, odmawia zwrotu lub uiszczenia należnych opłat, Biblioteka dochodzi swych roszczeń zgodnie z przepisami prawa, a Czytelnik traci prawo do korzystania ze zbiorów.
  4. Czytelnik, który zalega z zapłatą kary nie będzie mógł wypożyczyć żadnych zbiorów bibliotecznych do czasu uregulowania zaległości wobec Biblioteki.
  5. Dłużnik Biblioteki nie może być poręczającym za osobę niepełnoletnią.

•  5.

Skargi i wnioski

Skargi i wnioski Czytelnik może wpisać do „Książki skarg i wniosków” lub zgłaszać do Dyrektora.

•  6.

Przepisy końcowe

1. Czytelnik, który nie stosuje się do przepisów niniejszego Regulaminu może być czasowo, a w szczególnie drastycznych przypadkach, na stałe pozbawiony prawa do korzystania z wypożyczalni. Decyzję w tej sprawie podejmuje Dyrektor.
  2. Wysokość opłat regulaminowych określa obowiązujący w danym roku cennik opłat.
  3. Cennik opłat regulaminowych wypożyczalni oraz usług PBP w Gliwicach stanowi załącznik Nr 3 do Zarządzenia.
  4. Niniejszy Regulamin obowiązuje od dnia  20  kwietnia  2013 roku.