Powiatowa Biblioteka Publiczna w Gliwicach

zaprasza na

LEKCJE BIBLIOTECZNE

Przygotowaliśmy propozycję 5 lekcji dla uczniów w różnym wieku. Wystarczy zadzwonić (Aleksandra Nowak: 32 230 70 84) lub skontaktować się z nami drogą e-mailową (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) i umówić się na konkretny termin. Zajęcia mogą odbyć się w siedzibie naszej placówki (Pyskowice, ul. kard. Stefana Wyszyńskiego 37) lub w siedzibie szkoły/przedszkola. Do wyboru są następujące tematy lekcji:

Lekcja 1. Porozumiewanie się (nauczanie przedszkolne)

Uczniowie poznają potrzebę porozumiewania się, elementy niezbędne w procesie komunikacji (nadawca, odbiorca, komunikat), znaczenie mimiki i rodzaje znaków.

Wykorzystane zostaną pomoce dydaktyczne w postaci puzzli i obrazków ze znakami.

Czas trwania lekcji: 45 min

Lekcja 2. Dobry czy zły bohater? (nauczanie przedszkolne)

Uczniowie poznają różnicę między dobrym i złym bohaterem oraz poćwiczą umiejętność wyboru.

Wykorzystane zostaną pomoce dydaktyczne w postaci książki, płyty z muzyką relaksacyjną i szablonów
z zarysem postaci.

Czas trwania lekcji: 45 min

Lekcja 3. Jak zbudowana jest książka? (nauczanie przedszkolne, klasy I-III)

Uczniowie poznają podstawowe pojęcia dotyczące elementów budowy książki, tj. obwoluta, okładka, karta tytułowa, karta przedtytułowa, trzon, spis treści, wyklejka, szata graficzna, znaczenie każdego
z elementów i potrzebę korzystania z książek.

Wykorzystane zostaną pomoce dydaktyczne w postaci książek z biblioteki, fiszek, rebusów i fragment filmu „Shrek”.

Czas trwania lekcji: 45 min

Lekcja 4. Komunikacja werbalna i niewerbalna (klasy I-III)

Uczniowie poznają pojęcie komunikacji i jej rodzaje, elementy niezbędne w procesie komunikacji (nadawca, odbiorca, komunikat) oraz problemy w komunikacji.

Wykorzystane zostaną pomoce dydaktyczne w postaci puzzli, fiszek, obrazków ze znakami.

Czas trwania lekcji: 45 min

Lekcja 5. Komunikacja werbalna i niewerbalna (klasy IV-VIII)

Uczniowie poznają pojęcie komunikacji i jej rodzaje, elementy niezbędne w procesie komunikacji (nadawca, odbiorca, komunikat), schemat komunikacji, znaczenie pauzy i intonacji oraz problemy
w komunikacji.

Wykorzystane zostaną pomoce dydaktyczne w postaci pokazu multimedialnego, komiksu, obrazków ze znakami i  krzyżówki.

Czas trwania lekcji: 45 min

Autor: Aleksandra Nowak, bibliotekarz w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Gliwicach

Uczestnictwo w zajęciach jest bezpłatne!

Kontakt:

Telefon: 32 230 70 84 (Aleksandra Nowak, bibliotekarz)

Adres: Pyskowice, ul. kard. Stefana Wyszyńskiego 37

Serdecznie zapraszamy!